Realme GT 6T Price in Pakistan
Realme GT 6T
Rs. 113,999
Coming Soon
Colors
Realme GT 6T Price & Specifications
| Release Date | 28-11-2024 |
| SIM Support | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Phone Dimensions | 162 x 75.1 x 8.7 mm |
| Phone Weight | 191 g |
| Operating System | Android 14, Realme UI 5.0 |
| Screen Size | 6.78 inches |
| Screen Resolution | 1264 x 2780 pixels (~450 ppi density) |
| Phone Type | N/A |
| Screen Protection | Corning Gorilla Glass Victus 2 |
| Internal Memory | 128 |
| RAM | 8 |
| Card Slot | No |
| Type | 5500 mAh, non-removable |
| Front Camera | 32 MP |
| Front Flash Light | N/A |
| Front Video Recording | 4K@30fps, 1080p@30fps, gyro-EIS |
| Back Camera | 50 MP +8 MP |
| Back Flash Light | N/A |
| Back Video Recording | 4K@30/60fps, 1080p@30/60/120fps, gyro-EIS, OIS |
| Bluetooth | Yes |
| 3G | Yes |
| 4G/LTE | Yes |
| 5G | Yes |
| Radio | No |
| WiFi | Yes |
| NFC | Yes |
| Processor | Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-X4 & 4x2.6 GHz Cortex-A720 & 3x1.9 GHz Cortex-A520) |
| GPU | Adreno 732 |
Realme GT 6T price in Pakistan is 113,999 PKR. Realme GT 6T is available with a variant 128 Storage. This storage is enough to save important data. Realme GT 6T launched with impressive color options Fluid Silver,Razor Green. Realme GT 6T phone weighs only 191 g which is suitable for those who carry it in hand for a long time. Realme GT 6T is set up with a 50 MP +8 MP back camera and 32 MP selfie camera. The processor Octa-core (1x2.8 GHz Cortex-X4 & 4x2.6 GHz Cortex-A720 & 3x1.9 GHz Cortex-A520) and Adreno 732 ensure the smooth performance of Realme GT 6T. The Display of Realme GT 6T supports Resolution up to 1264 x 2780 pixels (~450 ppi density) and the screen Size is 6.78 inches. The phone Screen is protected with the latest 6.78 inches. Mobile battery capacity is 5500 mAh, non-removable. This Realme mobile is in high demand because of its camera setup, screen size, battery, internal specifications, and Realme GT 6T price.
Read More +Realme Latest Mobiles
Realme Upcoming Mobiles
Realme GT 6T Availability
| Expected Price: | Rs. 113,999 |
| Release Date: | November 28, 2024 (Unofficial) |
| Phone Status: | ComingSoon |
Realme GT 6T Price and Specs
| Realme GT 6T 8GB RAM and 128GB Storage | Rs. 113,999 |